Back to the main page Back to category 1
watch details
Audemars Piguet Tourbillon 25643 18K Yellow Gold + Papers 0% APR Finance
Estimated price for orientation: 16 500 $
Category: 1
Class:
Description Gender: Men's Watch Case Material: 18K Yellow Gold Watchband Material: 18K Yellow Gold Watch Model: Tourbillon Display Type: Analogue Watch Brand: Audemars Piguet Functions & Features: Tourbillion Warranty: 12Months Movement: Mechanical: Automatic
Product Information
click on the image to enlarge
clear
clear
Model Name
Tourbillon
Model Number
25643
Movement
Mechanical: Automatic
Original Box
No - Comes With Watch Collectors Box
Original Papers
Yes
Gender
Men's
Diameter
28mm
Watch Case Material
18K Yellow Gold
Watchband Material
18K Yellow Gold
Warranty
12Months
Returns
14 Days Money Back Guarantee
Product Code
11529
Fantastic 28mm gold dial Audemars Piguet Tourbillon 25643 in 18K yellow gold, fitted to an original Audemars Piguet brown leather strap, with an 18K yellow gold double hidden folded clasp. In great condition, this marvellous watch is an amazing investment, it is the thinnest and first Tourbillon automatic movement to be produced in 1986. This fine piece is sure to make a statement and is great for evening wear.
Fine automatic movement.
clear
clear
clear
At eSellerSolutions.com we create professional and attractive eBay item templates, ebay shop templates, ebay listing templates for eBay listings. ebay templates by esellersolutions.com, ebay shop templates by esellersolutions.com, eBay item templates by esellersolutions.com, ebay auction template by esellersolutions.com, ebay store promotion by esellersolutions.com
Description
| Gender: | Men's | Watch Case Material: | 18K Yellow Gold |
| Watchband Material: | 18K Yellow Gold | Watch Model: | Tourbillon |
| Display Type: | Analogue | Watch Brand: | Audemars Piguet |
| Functions & Features: | Tourbillion | Warranty: | 12Months |
| Movement: | Mechanical: Automatic |
Product Information
clear
Fantastic 28mm gold dial Audemars Piguet Tourbillon 25643 in 18K yellow gold, fitted to an original Audemars Piguet brown leather strap, with an 18K yellow gold double hidden folded clasp. In great condition, this marvellous watch is an amazing investment, it is the thinnest and first Tourbillon automatic movement to be produced in 1986. This fine piece is sure to make a statement and is great for evening wear.
Fine automatic movement.
clear
clear
click on the image to enlarge
clear
| Model Name | Tourbillon |
|---|---|
| Model Number | 25643 |
| Movement | Mechanical: Automatic |
| Original Box | No - Comes With Watch Collectors Box |
| Original Papers | Yes |
| Gender | Men's |
| Diameter | 28mm |
| Watch Case Material | 18K Yellow Gold |
| Watchband Material | 18K Yellow Gold |
| Warranty | 12Months |
| Returns | 14 Days Money Back Guarantee |
| Product Code | 11529 |
Fine automatic movement.
clear