Back to the main page Back to category 1
watch details
Boegli Grand Festival Vivaldi The Four Seasons Automatic Men Watch ONLY 99 EXIST
Estimated price for orientation: 1 299 $
Category: 1
Class:
Description Condition: New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Boegli MPN: M.701
Model:M.701 MSRP: $2,990.00 Series: Grand Festival - Vivaldi "The Four Seasons" Case: Polished Stainless Steel Case Shape: Rectangle Case Size: 37 mm x 43 mm Case Thickness: 15 mm Dial Color: Silver; clou de Paris pattern; Blue numerals, markers, and hands Crown: Pull/Push, 2 crowns: set time, wind up musical movement Crystal: Convex Sapphire Case Back: Transparent, fixed with screws Band Material: Brown leather, Ivory stitching Clasp: tang buckle Lug Width: 22 mm Operating Devices: Center second hand, 2 crowns, mechanical musical cylinder Functions: Date, Hours, Minutes, Seconds, Music Movement: Automatic, ETA 2671, 25 Jewels, mechanical musical movement Additional Movement: Ref. B.01 gold plated with 17-blade comb, song lasts 60 sec. Gender: Men's Water Resistant: 5 ATM / 50 M / 164 Ft Condition: Brand new Additional Information: New in Boegli box, serial # intact on all watches Box in
Description
| Condition: | New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Boegli |
| MPN: | M.701 |
Model:M.701 MSRP: $2,990.00
| Series: | Grand Festival - Vivaldi "The Four Seasons" |
| Case: | Polished Stainless Steel |
| Case Shape: | Rectangle |
| Case Size: | 37 mm x 43 mm |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Dial Color: | Silver; clou de Paris pattern; Blue numerals, markers, and hands |
| Crown: | Pull/Push, 2 crowns: set time, wind up musical movement |
| Crystal: | Convex Sapphire |
| Case Back: | Transparent, fixed with screws |
| Band Material: | Brown leather, Ivory stitching |
| Clasp: | tang buckle |
| Lug Width: | 22 mm |
| Operating Devices: | Center second hand, 2 crowns, mechanical musical cylinder |
| Functions: | Date, Hours, Minutes, Seconds, Music |
| Movement: | Automatic, ETA 2671, 25 Jewels, mechanical musical movement |
| Additional Movement: | Ref. B.01 gold plated with 17-blade comb, song lasts 60 sec. |
| Gender: | Men's |
| Water Resistant: | 5 ATM / 50 M / 164 Ft |
| Condition: | Brand new |
| Additional Information: | New in Boegli box, serial # intact on all watches |
| Box in
|