Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Patravi ChronoDate Men's Watch - 00.10611.08.13.21
Estimated price for orientation: 2 600 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Finish: Stainless Steel Gender: Men's Case Size: 44.6mm MPN: 00.10611.08.13.21 Water Resistance Rating: 50m Features: Chronograph Face Color: Silver Movement: Automatic Band Material: Stainless Steel Case Material: Stainless Steel Band Color: Stainless Steel Case Color: Silver Clasp: Folding UPC: Does not apply
Carl F. Bucherer Patravi ChronoDate Men's Watch - 00.10611.08.13.21 ShopWorn Watches™ Carl F Bucherer Patravi, 44.6mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub Seconds, Chronograph, Large Date, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Bucherer Caliber CFB A1956, 49 Jewels, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: 6,000.00 Your Price: 2,600.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel Bracelet/Strap Stainless Steel Clasp Folding Dial Silver Movement Automatic Diameter 44.6mm Thickness 14.1mm Features Chronograph Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Finish: | Stainless Steel |
| Gender: | Men's | Case Size: | 44.6mm |
| MPN: | 00.10611.08.13.21 | Water Resistance Rating: | 50m |
| Features: | Chronograph | Face Color: | Silver |
| Movement: | Automatic | Band Material: | Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel | Band Color: | Stainless Steel |
| Case Color: | Silver | Clasp: | Folding |
| UPC: | Does not apply |
Carl F. Bucherer Patravi ChronoDate Men's Watch - 00.10611.08.13.21 ShopWorn Watches™ Carl F Bucherer Patravi, 44.6mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub Seconds, Chronograph, Large Date, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Bucherer Caliber CFB A1956, 49 Jewels, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: 6,000.00 Your Price: 2,600.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Folding |
| Dial | Silver |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 44.6mm |
| Thickness | 14.1mm |
| Features | Chronograph |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |