Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Alacria Queen Steel/18K Gold Ladies Watch - 00.10701.01.71.12
Estimated price for orientation: 7 400 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Finish: Stainless Steel/18K Yellow Gold Gender: Women's Face Color: Silver MPN: 00.10701.01.71.12 Band Material: Tan/Brown Pattern Leather Features: Diamond Bezel Band Color: Tan/Brown Pattern Leather Movement: Quartz Case Size: 28.5mm x 38mm Water Resistance Rating: 30m Clasp: Deployant Case Material: Stainless Steel/18K Yellow Gold Thickness: 9.5mm Case Color: Stainless Steel/18K Yellow Gold UPC: Does not apply
Carl F. Bucherer Alacria Queen Steel/18K Gold Ladies Watch - 00.10701.01.71.12 ShopWorn Watches™ Carl F Bucherer Alacria, 26.5mm x 38mm Stainless Steel/18K Yellow Gold Case, Hours, Minutes,Bezel and Case set with 102 Diamonds, 1.60tcw, Sapphire Crystal, Bucherer Caliber CFB Quartz Movement, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: 20,200.00 Your Price: 7,400.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel/18K Yellow Gold Bracelet/Strap Tan/Brown Pattern Leather Clasp Deployant Dial Silver Movement Quartz Diameter 28.5mm x 38mm Thickness 9.5mm Features Diamond Bezel Water Resistance 30m Gender Women's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Finish: | Stainless Steel/18K Yellow Gold |
| Gender: | Women's | Face Color: | Silver |
| MPN: | 00.10701.01.71.12 | Band Material: | Tan/Brown Pattern Leather |
| Features: | Diamond Bezel | Band Color: | Tan/Brown Pattern Leather |
| Movement: | Quartz | Case Size: | 28.5mm x 38mm |
| Water Resistance Rating: | 30m | Clasp: | Deployant |
| Case Material: | Stainless Steel/18K Yellow Gold | Thickness: | 9.5mm |
| Case Color: | Stainless Steel/18K Yellow Gold | UPC: | Does not apply |
Carl F. Bucherer Alacria Queen Steel/18K Gold Ladies Watch - 00.10701.01.71.12 ShopWorn Watches™ Carl F Bucherer Alacria, 26.5mm x 38mm Stainless Steel/18K Yellow Gold Case, Hours, Minutes,Bezel and Case set with 102 Diamonds, 1.60tcw, Sapphire Crystal, Bucherer Caliber CFB Quartz Movement, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: 20,200.00 Your Price: 7,400.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel/18K Yellow Gold |
| Bracelet/Strap | Tan/Brown Pattern Leather |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Silver |
| Movement | Quartz |
| Diameter | 28.5mm x 38mm |
| Thickness | 9.5mm |
| Features | Diamond Bezel |
| Water Resistance | 30m |
| Gender | Women's |