Back to the main page Back to category 1
watch details
Bruno Söhnle Glashütte /Sa. Hand wound Mechanic Edition 5 17-11100-727
Estimated price for orientation: 1 111 $
Category: 1
Class:
Description Condition: New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Watch Form: Round Brand: Bruno Söhnle Water Resistance: 100 m (10 ATM) Antique: Modern (2000-present) Watch case Material: Stainless Steel Features: Water-resistant to 100 m Dial Color: Black Series: Mechanic Edition No. 5 EAN: 4250103617841 Watch case color: Silver Country/Region of Manufacture: Germany Gender: Men's Style: Contemporary Design Movement: Mechanical (Hand wound) Band Material: Leather Display Format: Analogue Strap Colour: Black Lug Width: 20mm MPN: 17-11100-727 Functions: 12-hour dial
Bruno Söhnle Glashütte /Sa. Hand wound Mechanic Edition 5 17-11100-727 The description of this item has been automatically translated. If you have any questions, please feel free to contact us. Bruno Soehnle Glashütte / Sa. Mens hand winding mechanism Edition 5, Ref. 17-11100 -727 Product Description Manufacturer: Bruno Soehnle Glashütte / Sa Gender: Mens Model: MECHANICS EDITION V, limeted Edition only 300 pieces worldwide, no. <span class='notranslate'>230/ 300</span> Model: Ref. 17-11100 -727 Work: Basic movement Unitas 6498 : manual winding movement Bruno Soehnle with three-quarter plate and swan-neck fine adjustment, big date, small second Function: Hours, minutes, small seconds
Dial: black dial, white Leuchtzeiger and Indices
Date: without Glass: Anti-reflective sapphire glass, inside Housing: brushed stainless steel case, bolted bottom of mineral glass, screw-retained bars, Bezel: Polished Stainless Steel Bracelet: black calf leather strap, crocodile pattern, lug width 20mm Clasp: Doppelfaltschließe with Logo Time display: analogous Diameter (without crown) about: 43mm Height approx: 10,6 mm Weight approx: 96g Water resistance: 10 ATM Packing: Bruno Soehnle special packaging Instructions: available Documents / papers: Bruno Soehnle
Antique Modern (2000-present) Watch case Material Stainless Steel Style Contemporary Design Watch Form Round Lug Width 20mm Band Material Leather Functions 12-hour dial EAN 4250103617841 Water Resistance 100 m (10 ATM) Dial Color Black Brand Bruno Söhnle Display Format Analogue Country/Region of Manufacture Germany MPN 17-11100-727 Gender Men's Strap Colour Black Series Mechanic Edition No. 5 Movement Mechanical (Hand wound) Watch case color Silver Features Water-resistant to 100 m
Description
| Condition: | New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Watch Form: | Round |
| Brand: | Bruno Söhnle | Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Antique: | Modern (2000-present) | Watch case Material: | Stainless Steel |
| Features: | Water-resistant to 100 m | Dial Color: | Black |
| Series: | Mechanic Edition No. 5 | EAN: | 4250103617841 |
| Watch case color: | Silver | Country/Region of Manufacture: | Germany |
| Gender: | Men's | Style: | Contemporary Design |
| Movement: | Mechanical (Hand wound) | Band Material: | Leather |
| Display Format: | Analogue | Strap Colour: | Black |
| Lug Width: | 20mm | MPN: | 17-11100-727 |
| Functions: | 12-hour dial |
Bruno Söhnle Glashütte /Sa. Hand wound Mechanic Edition 5 17-11100-727 The description of this item has been automatically translated. If you have any questions, please feel free to contact us.
Bruno Soehnle Glashütte / Sa. Mens hand winding mechanism Edition 5, Ref. 17-11100 -727
Product Description
| Manufacturer: | Bruno Soehnle Glashütte / Sa |
| Gender: | Mens |
| Model: | MECHANICS EDITION V, limeted Edition only 300 pieces worldwide, no. <span class='notranslate'>230/ 300</span> |
| Model: | Ref. 17-11100 -727 |
| Work: | Basic movement Unitas 6498 : manual winding movement Bruno Soehnle with three-quarter plate and swan-neck fine adjustment, big date, small second |
| Function: | Hours, minutes, small seconds |
| Dial: | black dial, white Leuchtzeiger and Indices |
| Date: | without |
| Glass: | Anti-reflective sapphire glass, inside |
| Housing: | brushed stainless steel case, bolted bottom of mineral glass, screw-retained bars, |
| Bezel: | Polished Stainless Steel |
| Bracelet: | black calf leather strap, crocodile pattern, lug width 20mm |
| Clasp: | Doppelfaltschließe with Logo |
| Time display: | analogous |
| Diameter (without crown) about: | 43mm |
| Height approx: | 10,6 mm |
| Weight approx: | 96g |
| Water resistance: | 10 ATM |
| Packing: | Bruno Soehnle special packaging |
| Instructions: | available |
| Documents / papers: | Bruno Soehnle |
| Antique | Modern (2000-present) |
| Watch case Material | Stainless Steel |
| Style | Contemporary Design |
| Watch Form | Round |
| Lug Width | 20mm |
| Band Material | Leather |
| Functions | 12-hour dial |
| EAN | 4250103617841 |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Dial Color | Black |
| Brand | Bruno Söhnle |
| Display Format | Analogue |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| MPN | 17-11100-727 |
| Gender | Men's |
| Strap Colour | Black |
| Series | Mechanic Edition No. 5 |
| Movement | Mechanical (Hand wound) |
| Watch case color | Silver |
| Features | Water-resistant to 100 m |