Back to the main page Back to category 1
watch details
GLASHUTTE ORIGINAL SENATOR AUTOMATIC CHRONOGRAPH MEN'S WATCH 39-31-45-42-04
Estimated price for orientation: 2 875 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Glashutte Original Case Finish: Stainless Steel Gender: Men's Face Color: Silver MPN: 39-31-45-42-04 Band Material: Black, Croc Features: Chronograph Band Color: Croc, Black Movement: Automatic Case Size: 40mm Water Resistance Rating: 50m Clasp: Deployant Case Material: Stainless Steel Thickness: 13.5mm Case Color: Stainless Steel UPC: Does not apply
Glashutte Original Senator Chronograph Watch 39-31-45-42-04 ShopWorn™ Watches Glashutte Senator Chronograph, 40mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub Seconds, Chronograph, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Glashutte Caliber 39-31, 51 jewels, 51 Jewels, 40 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 8,300.00 Details Brand Glashutte Original Case Stainless Steel Bracelet/Strap Black
Croc Clasp Deployant Dial Silver Movement Automatic Diameter 40mm Thickness 13.5mm Features Chronograph Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Glashutte Original | Case Finish: | Stainless Steel |
| Gender: | Men's | Face Color: | Silver |
| MPN: | 39-31-45-42-04 | Band Material: | Black, Croc |
| Features: | Chronograph | Band Color: | Croc, Black |
| Movement: | Automatic | Case Size: | 40mm |
| Water Resistance Rating: | 50m | Clasp: | Deployant |
| Case Material: | Stainless Steel | Thickness: | 13.5mm |
| Case Color: | Stainless Steel | UPC: | Does not apply |
Glashutte Original Senator Chronograph Watch 39-31-45-42-04 ShopWorn™ Watches Glashutte Senator Chronograph, 40mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub Seconds, Chronograph, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Glashutte Caliber 39-31, 51 jewels, 51 Jewels, 40 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 8,300.00 Details
| Brand | Glashutte Original |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Black Croc |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Silver |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 40mm |
| Thickness | 13.5mm |
| Features | Chronograph |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |