Back to the main page Back to category 1
watch details
Antique Art Deco Paul Ditisheim SolVil 14k White Gold Watch- Diamond & Sapphires
Estimated price for orientation: 1 229 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Paul Ditsheim Band Material: Fabric/Canvas Gender: Women's Style: Antique Movement: Mechanical: Hand-winding Age: Antique (pre 1920)
Manufacture Paul Ditisheim SolVil Model Name 14K Gold 585 Ladies Diamond & Sapphire Watch Type 17- Jewel Wind Up Movement Gender Women's Case Size 14mm
Band Length 7" MAX Crystal Original Watch Metal 14K White Gold Original Box/ Papers No Year Produced Retired Model
Specifications Runs Like new100% Authentic14-day Return Policy to ensure customer satisfaction JKHO
Description
| Brand: | Paul Ditsheim | Band Material: | Fabric/Canvas |
| Gender: | Women's | Style: | Antique |
| Movement: | Mechanical: Hand-winding | Age: | Antique (pre 1920) |
| Manufacture | Paul Ditisheim SolVil |
| Model Name | 14K Gold 585 Ladies Diamond & Sapphire Watch |
| Type | 17- Jewel Wind Up Movement |
| Gender | Women's |
| Case Size | 14mm |
| Band Length | 7" MAX |
| Crystal | Original |
| Watch Metal | 14K White Gold |
| Original Box/ Papers | No |
| Year Produced | Retired Model |
| Specifications | Runs Like new100% Authentic14-day Return Policy to ensure customer satisfaction JKHO |