Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.63.0
Estimated price for orientation: 4 650 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Size: 43.75mm x 44.5mm Gender: Men's Display: Silver MPN: 00.10627.08.63.01 Case Material: Stainless Steel Movement: Manual Wind Complications: Big Date, Day of the Week, Power Reserve Indicator Water Resistance Rating: 50m Category: Watches Face Color: Silver Clasp: Deployant Band Material: Brown, Leather Thickness: 14mm Band Color: Brown, Leather UPC: Does Not Apply
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.63.0 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Power Reserve Mechanical Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub, Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, Day of the Week at 9 O’clock Position, Power Reserve Indicator Between 2 & 4 O’clock Positions, CFB Calibre A1001, 33 Jewels, 55 Hour Power Reserve, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 11,200.00 Your Price: $ 4,650.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel Bracelet/Strap Brown
Leather Clasp Deployant Dial Silver Movement Manual Wind Diameter 43.75mm x 44.5mm Thickness 14mm Complications Big Date
Day of the Week
Power Reserve Indicator Features Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Size: | 43.75mm x 44.5mm |
| Gender: | Men's | Display: | Silver |
| MPN: | 00.10627.08.63.01 | Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Manual Wind | Complications: | Big Date, Day of the Week, Power Reserve Indicator |
| Water Resistance Rating: | 50m | Category: | Watches |
| Face Color: | Silver | Clasp: | Deployant |
| Band Material: | Brown, Leather | Thickness: | 14mm |
| Band Color: | Brown, Leather | UPC: | Does Not Apply |
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.63.0 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Power Reserve Mechanical Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub, Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, Day of the Week at 9 O’clock Position, Power Reserve Indicator Between 2 & 4 O’clock Positions, CFB Calibre A1001, 33 Jewels, 55 Hour Power Reserve, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 11,200.00 Your Price: $ 4,650.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Brown Leather |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Silver |
| Movement | Manual Wind |
| Diameter | 43.75mm x 44.5mm |
| Thickness | 14mm |
| Complications | Big Date Day of the Week Power Reserve Indicator |
| Features | |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |