Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Patravi Autodate Power Reserve Men's Watch - 00.10616.08.21.21
Estimated price for orientation: 1 470 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Size: 38mm Gender: Men's Display: Silver MPN: 00.10616.08.21.21 Case Material: Stainless Steel Movement: Automatic Complications: Date, Power Reserve Indicator Water Resistance Rating: 50m Clasp: Deployant Face Color: Silver Category: Watches Band Material: Stainless Steel Thickness: 11mm Band Color: Stainless Steel UPC: Does Not Apply
Carl F. Bucherer Patravi Autodate Power Reserve Men's Watch - 00.10616.08.21.21 ShopWorn™ Watches Carl F. Bucherer Patravi Autodate Power Reserve Men’s Watch, 38mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Center Seconds, Date at 3 O’clock Position, Power Reserve Indicator Between 6 & 9 O’clock Positions, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, 21 Jewels, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 4,200.00 Your Price: $ 1,470.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel Bracelet/Strap Stainless Steel Clasp Deployant Dial Silver Movement Automatic Diameter 38mm Thickness 11mm Complications Date
Power Reserve Indicator Features Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Size: | 38mm |
| Gender: | Men's | Display: | Silver |
| MPN: | 00.10616.08.21.21 | Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Automatic | Complications: | Date, Power Reserve Indicator |
| Water Resistance Rating: | 50m | Clasp: | Deployant |
| Face Color: | Silver | Category: | Watches |
| Band Material: | Stainless Steel | Thickness: | 11mm |
| Band Color: | Stainless Steel | UPC: | Does Not Apply |
Carl F. Bucherer Patravi Autodate Power Reserve Men's Watch - 00.10616.08.21.21 ShopWorn™ Watches Carl F. Bucherer Patravi Autodate Power Reserve Men’s Watch, 38mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Center Seconds, Date at 3 O’clock Position, Power Reserve Indicator Between 6 & 9 O’clock Positions, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, 21 Jewels, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 4,200.00 Your Price: $ 1,470.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Silver |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 38mm |
| Thickness | 11mm |
| Complications | Date Power Reserve Indicator |
| Features | |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |