Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Big Date Manual Wind Men's Watch 10628.13.33.21
Estimated price for orientation: 4 200 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Size: 43.75mm x 44.5mm Gender: Men's Display: Black MPN: 00.10628.13.33.21 Case Material: Stainless Steel Movement: Manual Wind Complications: Big Date Water Resistance Rating: 50m Clasp: Deployant Face Color: Black Category: Watches Band Material: Stainless Steel Thickness: 14mm Band Color: Stainless Steel UPC: Does Not Apply
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Big Date Manual Wind Men's Watch 10628.13.33.21 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Rubber Bezel, Hours, Minutes, Sub Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, 33 Jewels, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 10,500.00 Your Price: $ 4,200.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel Bracelet/Strap Stainless Steel Clasp Deployant Dial Black Movement Manual Wind Diameter 43.75mm x 44.5mm Thickness 14mm Complications Big Date Features Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Size: | 43.75mm x 44.5mm |
| Gender: | Men's | Display: | Black |
| MPN: | 00.10628.13.33.21 | Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Manual Wind | Complications: | Big Date |
| Water Resistance Rating: | 50m | Clasp: | Deployant |
| Face Color: | Black | Category: | Watches |
| Band Material: | Stainless Steel | Thickness: | 14mm |
| Band Color: | Stainless Steel | UPC: | Does Not Apply |
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Big Date Manual Wind Men's Watch 10628.13.33.21 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Rubber Bezel, Hours, Minutes, Sub Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, 33 Jewels, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 10,500.00 Your Price: $ 4,200.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Black |
| Movement | Manual Wind |
| Diameter | 43.75mm x 44.5mm |
| Thickness | 14mm |
| Complications | Big Date |
| Features | |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |