Back to the main page Back to category 1
watch details
Hamilton Pilot Pioneer Auto Chrono H76416135 Uhr | NEU
Estimated price for orientation: 1 344 $
Category: 1
Class:
Description Condition: New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Gender: Herren Model: H76416135 Brand: Hamilton MPN: H76416135 EAN: 7640127757260
Items are brand "new-in-the-box", 100% authentic, with all original parts.Products are shipped with the original manufacturer's box/case, packaging, and manuals.Items are not used, refurbished, damaged, or replica products. We can combine shipping for up to 4 items. Combined shipping costs €5 for each additional item for auction purchases.Payment can be made via PayPal or credit card.We ship globally to all international locations.There are no duties/taxes for EU customers. Non-EU customers are responsible for taxes in their country. We ship within 2-3 days of payment. A tracking number will be provided on the 4th day via eBay's messaging system.Merchandise can be returned in original and unused condition within 30 days of delivery for a refund or exchange.There is no restocking fee.Buyers are responsible for shipping charges incurred in returning the item.Hamilton Pilot Pioneer Auto Chrono H76416135Model: H76416135SPECIFICATIONSWatchBrand: Gender: Men's Series: Pilot Pioneer Auto Chrono Movement: Automatic Caliber:
CaseCase Material: Stainless Steel Case Size: 41mm Case Thickness: 15mm Case Back: Stainless Steel Crown: Non Screw Down Bezel: Fixed
DialDial Color: Black Markers: White Hands: Luminous
BraceletBracelet: Stainless Steel Bracelet Color: Silver Band Length: 7.5 inches Band Width: 22mm Clasp: Fold Over Clasp with Push Button
FeaturesWater Resistance: 100M Alarm: No Chronograph: No Crystal: Sapphire Day/Date: Yes Made In: Switzerland
Description
| Condition: | New with tags: A brand-new, unused, and unworn item (including handmade items) in the original packaging (such as the original box or bag) and/or with the original tags attached. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Gender: | Herren |
| Model: | H76416135 | Brand: | Hamilton |
| MPN: | H76416135 | EAN: | 7640127757260 |
Items are brand "new-in-the-box", 100% authentic, with all original parts.Products are shipped with the original manufacturer's box/case, packaging, and manuals.Items are not used, refurbished, damaged, or replica products. We can combine shipping for up to 4 items. Combined shipping costs €5 for each additional item for auction purchases.Payment can be made via PayPal or credit card.We ship globally to all international locations.There are no duties/taxes for EU customers. Non-EU customers are responsible for taxes in their country. We ship within 2-3 days of payment. A tracking number will be provided on the 4th day via eBay's messaging system.Merchandise can be returned in original and unused condition within 30 days of delivery for a refund or exchange.There is no restocking fee.Buyers are responsible for shipping charges incurred in returning the item.
Hamilton Pilot Pioneer Auto Chrono H76416135Model: H76416135
SPECIFICATIONSWatch
Case
Dial
Bracelet
Features
| Brand: | |
| Gender: | Men's |
| Series: | Pilot Pioneer Auto Chrono |
| Movement: | Automatic |
| Caliber: |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Size: | 41mm |
| Case Thickness: | 15mm |
| Case Back: | Stainless Steel |
| Crown: | Non Screw Down |
| Bezel: | Fixed |
| Dial Color: | Black |
| Markers: | White |
| Hands: | Luminous |
| Bracelet: | Stainless Steel |
| Bracelet Color: | Silver |
| Band Length: | 7.5 inches |
| Band Width: | 22mm |
| Clasp: | Fold Over Clasp with Push Button |
| Water Resistance: | 100M |
| Alarm: | No |
| Chronograph: | No |
| Crystal: | Sapphire |
| Day/Date: | Yes |
| Made In: | Switzerland |