Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Adamavi Automatic Men's Watch - 00.10307.03.16.01
Estimated price for orientation: 2 400 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Band Color: Alligator, Black Gender: Men's Case Size: 36mm MPN: 00.10307.03.16.01 Display: Silver Movement: Automatic Case Material: 18k Rose Gold Water Resistance Rating: 30m Clasp: Tang Face Color: Silver Thickness: 8mm Band Material: Alligator, Black Category: Watches UPC: Does not apply
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Adamavi Automatic Men's Watch - 00.10307.03.16.01 ShopWorn™ Watches Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Adamavi Automatic Men’s Watch, 36mm 18K Rose Gold Case, Hours, Minutes, Date Window Between 4 and 5 O’clock Positions, 8 Diamond Hour Markers, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, 25 Jewels, Approx 42 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 7,500.00 Your Price: $ 2,400.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case 18k Rose Gold Bracelet/Strap Alligator
Black Clasp Tang Dial Silver Movement Automatic Diameter 36mm Thickness 8mm Complications Features Water Resistance 30m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Band Color: | Alligator, Black |
| Gender: | Men's | Case Size: | 36mm |
| MPN: | 00.10307.03.16.01 | Display: | Silver |
| Movement: | Automatic | Case Material: | 18k Rose Gold |
| Water Resistance Rating: | 30m | Clasp: | Tang |
| Face Color: | Silver | Thickness: | 8mm |
| Band Material: | Alligator, Black | Category: | Watches |
| UPC: | Does not apply |
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Adamavi Automatic Men's Watch - 00.10307.03.16.01 ShopWorn™ Watches Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Adamavi Automatic Men’s Watch, 36mm 18K Rose Gold Case, Hours, Minutes, Date Window Between 4 and 5 O’clock Positions, 8 Diamond Hour Markers, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, 25 Jewels, Approx 42 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 7,500.00 Your Price: $ 2,400.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | 18k Rose Gold |
| Bracelet/Strap | Alligator Black |
| Clasp | Tang |
| Dial | Silver |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 36mm |
| Thickness | 8mm |
| Complications | |
| Features | |
| Water Resistance | 30m |
| Gender | Men's |