Back to the main page Back to category Chronoswiss Timemaster F4 Chrono
watch details
Chronoswiss Timemaster Chronograph Day/Date F4 Men's Watch CH-9043B-F4/S02
Estimated price for orientation: 4 245 $
Category: Chronoswiss Timemaster F4 Chrono
Class:
Description Brand: Chronoswiss Band Color: Stainless Steel Gender: Men's Case Size: 44mm MPN: CH-9043B-F4/S0-2 Case Material: Stainless Steel Features: Limited Edition Category: Watches Movement: Automatic Complications: Chronograph, Day/Date Water Resistance Rating: 100m Clasp: Deployant Face Color: Black Country of Origin: Switzerland Band Material: Stainless Steel Thickness: 15.3mm UPC: Does not apply
Chronoswiss Timemaster Chronograph Day/Date F4 Men's Watch CH-9043B-F4/S02 ShopWorn™ Watches Chronoswiss Timemaster Chronograph Day Date F4 Limited Automatic Men’s Watch, 44mm Stainles Steel Case with DLC Coated Bezel, Hours, Minutes, Chronograph, Day and Date at 3 O’clock Position, Sapphire Crystal, Solid Caseback, Chronoswiss Caliber C.771, 28,800vph, 25 Jewels, Approximate 46 Hour Power Reserve, Limited Edition of 100 Pieces, Includes Chronoswiss Box & Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 7,870.00 Your Price: $ 4,245.00 Details Brand Chronoswiss Case Stainless Steel Bracelet/Strap Stainless Steel Clasp Deployant Dial Black Movement Automatic Diameter 44mm Thickness 15.3mm Complications Chronograph
Day/Date Features Limited Edition Water Resistance 100m Gender Men's
Description
| Brand: | Chronoswiss | Band Color: | Stainless Steel |
| Gender: | Men's | Case Size: | 44mm |
| MPN: | CH-9043B-F4/S0-2 | Case Material: | Stainless Steel |
| Features: | Limited Edition | Category: | Watches |
| Movement: | Automatic | Complications: | Chronograph, Day/Date |
| Water Resistance Rating: | 100m | Clasp: | Deployant |
| Face Color: | Black | Country of Origin: | Switzerland |
| Band Material: | Stainless Steel | Thickness: | 15.3mm |
| UPC: | Does not apply |
Chronoswiss Timemaster Chronograph Day/Date F4 Men's Watch CH-9043B-F4/S02 ShopWorn™ Watches Chronoswiss Timemaster Chronograph Day Date F4 Limited Automatic Men’s Watch, 44mm Stainles Steel Case with DLC Coated Bezel, Hours, Minutes, Chronograph, Day and Date at 3 O’clock Position, Sapphire Crystal, Solid Caseback, Chronoswiss Caliber C.771, 28,800vph, 25 Jewels, Approximate 46 Hour Power Reserve, Limited Edition of 100 Pieces, Includes Chronoswiss Box & Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 7,870.00 Your Price: $ 4,245.00 Details
| Brand | Chronoswiss |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Black |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 44mm |
| Thickness | 15.3mm |
| Complications | Chronograph Day/Date |
| Features | Limited Edition |
| Water Resistance | 100m |
| Gender | Men's |