Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Manero Big Date Power Reserve Men's Watch
Estimated price for orientation: 4 645 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Size: 40mm Gender: Men's Case Material: 18k Rose Gold MPN: 00.10905.03.16.01 Case Color: 18k Rose Gold Movement: Automatic Country of Origin: Switzerland Water Resistance Rating: 30m Clasp: Tang Face Color: Silver Thickness: 12mm Band Material: Alligator, Brown Complications: Big Date, Power Reserve Indicator Band Color: Alligator, Brown Category: Watches UPC: Does Not Apply
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Manero Big Date Power Reserve Men's Watch ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Manero Big Date Power Reserve Men’s Watch, 40mm 18K Rose Gold Case, Hours, Minutes, Central Seconds, Big Date at 12 O’clock Position, Power Reserve Indicator at 6 O’Clock Position, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Bucherer Calibre CFB A1964, 28 Jewels, Approx 42 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 16,600.00 Your Price: $ 4,645.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case 18k Rose Gold Bracelet/Strap Alligator
Brown Clasp Tang Dial Silver Movement Automatic Diameter 40mm Thickness 12mm Complications Big Date
Power Reserve Indicator Features Water Resistance 30m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Size: | 40mm |
| Gender: | Men's | Case Material: | 18k Rose Gold |
| MPN: | 00.10905.03.16.01 | Case Color: | 18k Rose Gold |
| Movement: | Automatic | Country of Origin: | Switzerland |
| Water Resistance Rating: | 30m | Clasp: | Tang |
| Face Color: | Silver | Thickness: | 12mm |
| Band Material: | Alligator, Brown | Complications: | Big Date, Power Reserve Indicator |
| Band Color: | Alligator, Brown | Category: | Watches |
| UPC: | Does Not Apply |
Carl F. Bucherer 18K Rose Gold Manero Big Date Power Reserve Men's Watch ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Manero Big Date Power Reserve Men’s Watch, 40mm 18K Rose Gold Case, Hours, Minutes, Central Seconds, Big Date at 12 O’clock Position, Power Reserve Indicator at 6 O’Clock Position, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Bucherer Calibre CFB A1964, 28 Jewels, Approx 42 Hour Power Reserve, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 16,600.00 Your Price: $ 4,645.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | 18k Rose Gold |
| Bracelet/Strap | Alligator Brown |
| Clasp | Tang |
| Dial | Silver |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 40mm |
| Thickness | 12mm |
| Complications | Big Date Power Reserve Indicator |
| Features | |
| Water Resistance | 30m |
| Gender | Men's |