Back to the main page Back to category 1
watch details
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.33.2
Estimated price for orientation: 4 200 $
Category: 1
Class:
Description Brand: Carl F. Bucherer Case Size: 43.75mm x 44.5mm Gender: Men's Display: Black MPN: 00.10625.08.33.21 Case Material: Stainless Steel Movement: Automatic Country of Origin: Switzerland Water Resistance Rating: 50m Clasp: Deployant Face Color: Black Thickness: 14mm Band Material: Stainless Steel Complications: Big Date, Day of the Week Band Color: Stainless Steel Category: Watches UPC: Does Not Apply
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.33.2 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Automatic Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub, Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, Day of the Week at 9 O’clock Position, CFB Calibre A1001, 33 Jewels, 55 Hour Power Reserve, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 10,800.00 Your Price: $ 4,200.00 Details Brand Carl F. Bucherer Case Stainless Steel Bracelet/Strap Stainless Steel Clasp Deployant Dial Black Movement Automatic Diameter 43.75mm x 44.5mm Thickness 14mm Complications Big Date
Day of the Week Features Water Resistance 50m Gender Men's
Description
| Brand: | Carl F. Bucherer | Case Size: | 43.75mm x 44.5mm |
| Gender: | Men's | Display: | Black |
| MPN: | 00.10625.08.33.21 | Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Automatic | Country of Origin: | Switzerland |
| Water Resistance Rating: | 50m | Clasp: | Deployant |
| Face Color: | Black | Thickness: | 14mm |
| Band Material: | Stainless Steel | Complications: | Big Date, Day of the Week |
| Band Color: | Stainless Steel | Category: | Watches |
| UPC: | Does Not Apply |
Carl F. Bucherer Patravi EvoTec Day Date Mechanical Men's Watch 00.10625.08.33.2 ShopWorn™ Watches Carl F Bucherer Patravi EvoTec Day Date Automatic Men’s Watch, 43.75 x 44.5mm Stainless Steel Case, Hours, Minutes, Sub, Seconds, Big Date at 11 O’clock Position, Day of the Week at 9 O’clock Position, CFB Calibre A1001, 33 Jewels, 55 Hour Power Reserve, Sapphire Crystal, Transparent Case Back, Includes Box and Papers, Includes ShopWorn 2 Year Warranty Retail Price: $ 10,800.00 Your Price: $ 4,200.00 Details
| Brand | Carl F. Bucherer |
|---|---|
| Case | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel |
| Clasp | Deployant |
| Dial | Black |
| Movement | Automatic |
| Diameter | 43.75mm x 44.5mm |
| Thickness | 14mm |
| Complications | Big Date Day of the Week |
| Features | |
| Water Resistance | 50m |
| Gender | Men's |