Back to the main page Back to category 1
watch details
Armand Nicolet TM7 Complete Calendar Men's Automatic Watch 9632A-GS-P968GR3
Estimated price for orientation: 2 350 $
Category: 1
Class:
Description Condition: Pre-owned: An item that has been used or worn previously. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Armand Nicolet Case Material: Stainless Steel Gender: Men's Band Color: Gray Features: 24-hour Dial Year of Manufacture: 2010-Now Movement: Mechanical (Automatic)
Armand Nicolet TM7 Complete Calendar Men's Automatic Watch 9632A-GS-P968GR3FEATURESMoon Phase, Three Hand, Full Calendar, Water Resistant up to 100 m
CASEShape: Barrel Tonneau Material: Stainless Steel Width: 38 mm Water Resistance: 50 m (165 feet) Crystal: Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective Thickness: 13 mm Case Back: Screw-In Sapphire Crystal See-Through Case Length with Lugs: 52 mm Finish: Polished
DIALColor: Gray Hands: Rose Gold Tone Hands Markers: Stick Index Rose Gold Tone Attributes: Engraved
BEZELMaterial: Stainless Steel
MOVEMENTType: Mechanical: Automatic Crown: Pull and Push Crown Country of Origin: Made in Switzerland Caliber: AN 9311/2824-2 TNK Jewels: 25 Calendar: Day at 12 o'clock, Month at 12 o'clock, Date Subdial at 6 o'clock
BANDType: Strap Material: Leather Color: Gray Width: 22 mm Length: 8 inches Clasp: Fold-Over Clasp with Push Button
Description
| Condition: | Pre-owned: An item that has been used or worn previously. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Armand Nicolet |
| Case Material: | Stainless Steel | Gender: | Men's |
| Band Color: | Gray | Features: | 24-hour Dial |
| Year of Manufacture: | 2010-Now | Movement: | Mechanical (Automatic) |
Armand Nicolet TM7 Complete Calendar Men's Automatic Watch 9632A-GS-P968GR3FEATURES
CASE
DIAL
BEZEL
MOVEMENT
BAND
| Moon Phase, Three Hand, Full Calendar, Water Resistant up to 100 m |
| Shape: | Barrel Tonneau |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel |
| Width: | 38 mm |
| Water Resistance: | 50 m (165 feet) |
| Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective |
| Thickness: | 13 mm |
| Case Back: | Screw-In Sapphire Crystal See-Through |
| Case Length with Lugs: | 52 mm |
| Finish: | Polished |
| Color: | Gray |
|---|---|
| Hands: | Rose Gold Tone Hands |
| Markers: | Stick Index Rose Gold Tone |
| Attributes: | Engraved |
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Type: | Mechanical: Automatic |
|---|---|
| Crown: | Pull and Push Crown |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Caliber: | AN 9311/2824-2 TNK |
| Jewels: | 25 |
| Calendar: | Day at 12 o'clock, Month at 12 o'clock, Date Subdial at 6 o'clock |
| Type: | Strap |
|---|---|
| Material: | Leather |
| Color: | Gray |
| Width: | 22 mm |
| Length: | 8 inches |
| Clasp: | Fold-Over Clasp with Push Button |